sobota, 10 sierpnia 2013
BAJM
AUTOGRAF ZDOBYTY DROGĄ POCZTOWĄ :)
Beata Elżbieta Kozidrak (ur. 4 maja 1960 w Lublinie[1]) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm operująca ponad czterooktawową skalą głosu, autorka tekstów, kompozytorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV[2].
Oprócz występów i nagrań z macierzystym zespołem Bajm, Beata Kozidrak brała udział w wielu innych projektach muzycznych. Odniosła również wielki sukces artystyczny i komercyjny jako solowa wokalistka. Pierwsze podejście do samodzielnej kariery miało miejsce w 1989, po tym jak z zespołu odszedł ostatni muzyk z pierwotnego składu. Kozidrak przedstawiła wówczas nagranie „Hurry My Love”. Zaprezentowała je na fińskim festiwalu Midnight Sun w Lahti, za co zdobyła tam Grand Prix. Gorzej przyjęto ten utwór w Polsce, kiedy solowo wystąpiła jako gwiazda międzynarodowego festiwalu w Sopocie. Przystąpiła więc wówczas do nagrywania kolejnego albumu Bajmu Biała armia, w nowym składzie, którego trzon stanowili kompozytorzy Adam Abramek i Paweł Sot, odkładając tym samym plany solowej kariery.
W 1993 Kozidrak zaśpiewała swój pierwszy przebój poza Bajmem, czyli „Tyle chciałem Ci dać” nagrany z grupą Universe na ich płytę Być przy Tobie. Pod koniec 1994, wspólnie m.in. z Krzysztofem Cugowskim i zespołem Vox, wzięła udział w nagraniu hymnu akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, skomponowanego przez Abramka i Sota.
Dopiero po podpisaniu w 1996 kontraktu płytowego z polskim oddziałem światowego koncernu płytowego EMI Music, artystka ponownie zaplanowała prace nad pierwszym solowym albumem. Wszystkie nagrania skomponowali dla niej w tym celu, byli członkowie Bajmu, Abramek i Sot, odpowiedzialni za sukces płyty Biała armia z 1990. Tak powstał album zatytułowany Beata, wydany w 1998. Stylistycznie zaprezentowano tu spokojniejszą niż na płytach Bajmu popową muzykę. W jego nagraniu uczestniczyli muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album doczekał się entuzjastycznych recenzji od krytyków. Przyniósł dwie Nagrody Muzyczne Fryderyk oraz uzyskał status podwójnie platynowego, sprzedając się w nakładzie ponad 170 tys. egzemplarzy. Przyniósł wiele przebojów, na czele z „Siedzę i myślę” oraz „Taka Warszawa”, za które Kozidrak otrzymała również czołowe wówczas radiowe nagrody Play-Box.
W grudniu 2000 ukazał się przebój „Rzeka marzeń”, nagrany specjalnie do filmu W pustyni i w puszczy. Utwór skomponował Krzesimir Dębski.
W sierpniu 2003 premierę miała kolejna filmowa piosenka Kozidrak, którą także skomponował Dębski. Została nagrana przez Beatę w duecie z córką, Kasią Pietras. Był to tytułowy temat przewodni do filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem.
Drugi solowy album Kozidrak, Teraz płynę, wydany został w 2005. Ponownie wszystkie utwory skomponowali Abramek i Sot oraz ponownie zagrali ci sami muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album był utrzymany w stylistyce solowego debiutu, choć był bardziej melancholijny. Również został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę. Podobnie jak solowy debiut uzyskał status podwójnie platynowej płyty, tym razem za 60 tys. sprzedanych egzemplarzy. Płyta zaowocowała kolejnymi przebojami, „Teraz płynę” oraz „Złota brama”. W 2006 album ten został uznany przez Radio WAWA za najlepszą płytę roku, za co artystka odebrała statuetkę „Złoty Dziób”.
W lutym 2009 roku na rynek trafiła płyta Roberta Janowskiego Song.pl, którą uświetnił duet z Beatą Kozidrak pt. „Deszcz”. W maju odbyła się premiera solowej piosenki artystki „Nie pytaj o miłość”, napisanej przez nią do bijącego rekordy powodzenia serialu telewizyjnego M jak miłość, do muzyki Abramka i Sota. W październiku Kozidrak wystąpiła gościnnie w popularnym sitcomie Niania.
W lutym 2010 roku wokalistka otrzymała honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego. W marcu ukazał się album Urszuli Dziś już wiem z przebojem "Ten drugi", do którego tekst napisała Kozidrak[3].
W sierpniu 2011 roku artystka wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki „Mama Afryka”, wspólnie z Anną Marią Jopek, Stanisławem Soyką, Mieczysławem Szcześniakiem, Arturem Gadowskim, Majką Jeżowską i Anną Jurksztowicz. Utwór skomponował Krzesimir Dębski, a tekst napisał Andrzej Mogielnicki. Projekt ten wspomógł akcję pomocy UNICEF i Polskiej Akcji Humanitarnej dla głodujących w Somalii[4].
W lipcu 2012 Kozidrak została trenerką chóru w trzeciej edycji programu TVP „Bitwa na głosy”, prowadząc drużynę z rodzinnego Lublina[5].
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz